רגולציה על זירות סוחר בישראל 2019

כל סוחר אשר מבקש להשקיע בשוק ההון מחויב להכיר גם את הרגולציה אשר נועדה לצמצם את הסיכונים ולבצע שקיפות.

רגולציה על זירות סוחר – מה חשוב לדעת?

הגוף אשר מפקח על שוק ההון בישראל הוא מחלקת הפיקוח על הבורסה, מטעם הרשות לניירות ערך. חשוב לזכור כי זירת סוחר היא מערכת ממוחשבת לחלוטין אשר באמצעותה קונה או מוכר סוחר ברישיון, באופן שיטתי. מאז שנת 2014, עת אישרה ממשלת ישראל את תקנות ניירות הערך בוצעו עוד מספר רפורמות, אולם מאז שנת 2016 הרשות לניירות ערך החליטה להעניק רישיונות להפעלה של זירת מסחר רגולטורית אייטרייד, תחת תנאים רגולטורים מסוימים.

רגולציה על זירות סוחר בישראל 2019

תחת הוראות הרגולציה של הרשות לניירות ערך מחויב כל מי שקיבל רישיון לניהול זירת סוחר לשקיפות מלאה אל מול הלקוחות כמו גם הרשות, שמירה מיטבית על הכספים של הלקוחות וכן הון עצמי מינימלי בכדי להתחיל במסחר. בנוסף, מחויב הסוחר לעדכן באופן תדיר את הרשות בניירות ערך, באמצעות דוחות רבעוניים על התנודות בתיקים וכן התשואה אשר התקבלה. חשוב לזכור כי ישנן מגבלות לגבי גובה המינוף המותר, בהתאמה לכל אחד מהמכשירים הפיננסים, וזאת על מנת להגן על הסוחרים, משום שמדובר ברגולציה אשר נועדה להגן עליהם ולבצע שקיפות מלאה כמו גם סחר הוגן, אשר נהוג במדינות רבות בעולם.

מדוע חלה רגולציה על זירות הסוחר?

ע"פ מומחים בתחום שוק ההון, הסיבה לכך שרשות לניירות ערך התערבה וביצעה רפורמה רגולטורית נובעת מתלונות רבות אשר התקבלו לאור מעילה בכספי לקוחות, ניצול של חוסר הידע של המשקיעים אשר נחשפו לסיכון רב יותר ובכך איבדו את כל כספם, כמו גם ניגודי אינטרסים של הסוחר אל מול הלקוח, זאת לאור העובדה כי בטרם בוצעו ההליכים הרגולטורים החברות השונות הציעו לסוחרים לקחת סיכונים גדולים ובכך חשפו אותם להפסדים משמעותיים. על כן, לאור כללי הרגולציה החדשים מחויבים המשקיעים להתנהל בשקיפות מלאה אל מול הסוחרים.

גרף שוק ההון

רכישת ידע מקצועי בטרם ביצוע מסחר – בהתאם לרגולציה

כאמור, הרגולציה של שנת 2019 נועדה למנוע את הסיכונים הגבוהים בשוק ההון, בעבור אלו אשר מעוניינים לסחור בזירות סוחר. אולם, חשוב לזכור כי עדיין מדובר במהלך מסוכן אשר מצריך הבנה מעמיקה בתחום, וזאת לאור העובדה כי לרוב מדובר בסוחרים עצמאיים אשר משקיעים את הונם האישי. על כן, זכרו כי מסחר בזירות סוחר מהווה אופציה נהדרת בעבור סוחרים, אולם לא מדובר בהגנה מוחלטת ועל כן מומלץ לבצע סיכונים ברמה נמוכה ככל האפשר וזאת על מנת לא להיות מופתעים ברגע שבו חלה ירידה משמעותית, וכתוצאה מכך גם מחיקה של הכספים אשר הושקעו. כחלק מתנאי הרגולציה, בכל זירת מסחר כזו ישנה אזהרה על סיכון של כספי ההשקעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *