נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

שלושה דברים שחשוב לדעת על סטטוס פרילנסר

כסף ראשית

מה הוא סטטוס פרילנסר?

פרילנסר הוא עובד עצמאי שמספק שירותים מקצועיים מכל סוג שהם למעבידים מסוגים שונים. היחסים בין הפרילנסר לבין מזמין השירותים אינם יחסים של עובד ומעביד ולכן אינם כפופים לחובות המוטלות בדיני עבודה על סוג יחסים כזה אלא מוסדרים בעיקרים על ידי חוזה ההעסקה ומתן השירותים שנכרת בין הפרילנסר לבין מזמין השירותים.

 

מה הם היתרונות שבסטטוס פרילנסר?

היתרון המרכזי שישנו בסטטוס פרילנסר הוא הגמישות שהוא מעניק – הפרילנסר יכול לבחור את המעסיק שלו, יכול להגדיר את תנאי מתן השירותים שלו, בונה לעצמו את הזמן ואת המחויבות כפי שהוא מאמין. העניין הוא שפרילנסרים רבים, בעבור החופש הזה מוכנים לוותר על דברים חשובים לא פחות והם הזכויות שמגיעות להם.

לכן, במאמר הזה, אנסה להעניק מספר טיפים ודברים שיש לשים לב עליהם שיכולים לעזור לפרילנסר להנות מכל היתרונות שהסטטוס מעניק ובאותו הזמן למנוע מצבים של ניצול על ידי נותני השירותים, זאת בעקבות היכרות עם טעויות רווחות שעושים רבים שמחזיקים בסטטוס פרילנסר.

 

חוזה

כפי שפתחתי ואמרתי – החוזה הוא ההגנה המרכזית של הפרילנסר מול נותן השירותים. בחוזה יש את האפשרות להגדיר באופן המדויק ביותר, המפורט ובמילים שלא משתמעות לשתי פנים את טיב השירות, זמן השירות וכל היבט אחר שנוגע לשירותים שצריכים להינתן.

המשמעות של חוזה נכון היא עצומה. חוזה לא נכון, כלומר, כזה שמשתמש במונחים מעומעמים או לא מכיל את כל הסוגיות שעלולות לצוץ הוא כזה שכנראה ידרוש מן הפרילנסר יותר עבודה, בין אם על מנת למנוע קונפליקטים שקשורים לטיב השירותים שהוא נותן או כל דבר אחר שיכול לגזול זמן מאוד יקר ממנו.

 

מודל תשלומים

אחד העניינים המשמעותיים ביותר כאשר עוסקים בפרילנסרים, ולכן רבים מעוניינים לקבל את שירותיהם נובע בדיוק מחוסר הצורך להעניק להם את הזכות הסוציאליות השונות שמעביד מחויב להעניק לעובדיו. לכן, כאשר אתם מתמחרים את השירותים שאתם נותנים, עליכם לתמחר בין היתר את היתרון הזה – התשלום אליכם צריך להיות כזה שיעזור לכם גם לחסוך דיו לפנסיה ולכסות מצבים שבהם לא תוכלו להגיע בעקבות חופשות. התעריף שלכם אינו כולל רק את שעת העבודה אלא את כול הזכויות הנוספות שלא מגיעות לכם מן המעביד לפי החוק.

 

שוטף פלוס?

רבים ממי ששוכרים את שירותיו של פרילנסר יישלמו לכם במודלים של שוטף פלוס (שוטף פלוס שלושים, דהיינו, שלושים יום לאחר מתן השירותים, שוטף פלוס שישים ואף שוטף פלוס תשעים). כאשר אתם מסכימים לתנאים הללו, שימו לב, בהתאם לנקודה הקודמת של מודל התשלומים – לגלם את העניין הזה.

לסיכום, כאשר אתם בוחרים להציע את שירותיכם בתור פרילנסרים, עליכם לזכור את היתרונות שאתם מעניקים, למנוע כל בזבוז זמן ולתמחר כראוי.

כסף

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא טיפים פיננסים
קופה וכסף
מהי קופת הגמל הכי משתלמת

אחת מהדרכים לחיסכון כספי ומשתלם היא קופות גמל. קיימות היום מספר אפשרויות גם באפיק זה. איך יודעים מה העדיפה