נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

משכנתא בלון – האם זה מתאים לי?

בית קטן מעץ על דשא

תהליך רכישת דירה מלווה במספר שלבים, כשאחד העיקריים שבהם הוא הלוואת המשכנתא. מלבד הסכומים המעורבים ותקופת ההלוואה הממושכת, חשוב שנכיר גם את סוגי המשכנתאות השונים, בכדי שנוכל לקבל את תנאי ההלוואה המיטביים ביותר.  בין סוגי המשכנתאות השונים נמצאת הלוואת משכנתא בלון, בה נעסוק במאמר זה.

 

סוגי משכנתאות

רכישת דירה כיום היא פרויקט די מורכב, כשסכומי העסקה הגבוהים מאלצים רבים מאיתנו לפנות אל הבנק בבקשה לקבלת הלוואת משכנתא שתסייע לנו ברכישת הנכס. בשונה מהלוואות סטנדרטיות אחרות, הלוואת המשכנתא היא הלוואה לטווח ארוך במיוחד (20 – 30 שנים בממוצע), הנחלקת למספר מסלולים בעלי ריביות ותקופות הלוואות משתנות, כפי שתוכלו לראות באתר ייעוץ המשכנתאות – vider.co.il.

מלבד ההבדלים בין מסלולי הלוואת המשכנתא השונים, היוצרים יחדיו את תמהיל המשכנתא, ישנם גם סוגי משכנתאות שונים ולכן, חשוב להבין ולהכיר את כלל האופציות העומדות בפניכם לפני לקיחת המשכנתא, כך שתוכלו לבחור את האופציה הטובה ביותר עבורכם.

 

מהי הלוואת בלון?

בין סוגי המשכנתאות השונים, נכללת גם משכנתא המכונה 'משכנתא בלון' ומוכרת גם בשמותיה הנוספים – הלוואת גישור, או בולט.

הלוואת משכנתא זו היא למעשה הלוואה לתקופה קצרה, של עד 5 שנים בדרך כלל, כשניתן להחזיר את מלוא סכום ההלוואה (הקרן) בסוף תקופת ההלוואה, כאשר את הריבית ניתן לפרוע בהחזר חודשי או בפעם אחת, בהתאם לבחירתכם.

סוג הלוואה זו  מתאים במיוחד למקרים בהם יש לרוכש את הכסף המיועד לרכישת הנכס, אך הכסף אינו נזיל – ממתין למכירת דירה, נמצא בקרן גידור וכדומה ולפיכך, הוא יוכל ליהנות מהלוואה מידית ולפרוע אותה כאשר הכסף המיועד יהפוך לנזיל.

 

מהם היתרונות והחסרונות של משכנתא בלון?

כמו בתחומים רבים אחרים ובמיוחד בתחום ההלוואות, גם לסוג הלוואה זו ישנם יתרונות וחסרונות שונים, המצריכים בחינה ובדיקה מעמיקים בכדי לוודא כי מדובר באופציה אידיאלית ומשתלמת.

בין היתרונות הבולטים של הלוואה זו נכללים:

  • החזר מאוחר – בסוף תקופת ההלוואה
  • כניסה לדירה בראש שקט – כניסה לדירה חדשה מאופיינת בדרך כלל בהמון הוצאות שונות, אשר בשילוב עם החזר המשכנתא יכולים להגיע לסכומים מכבידים.
  • רכישה לפני מכירה – לא תמיד ניתן לתזמן את מכירת הדירה הקיימת ורכישת דירה חדשה במועדים סמוכים. לפיכך, הלוואת משכנתא שניתן לפרוע אותה בסוף התקופה מהווה פיתרון נוח מאוד לקבלת ההלוואה, גם אם טרם הצלחנו למכור את הדירה שלנו.

 

לצד היתרונות הנוחים והמשמעותיים, קיימים גם חסרונות מסוימים שכדאי להכיר:

  • ריבית גבוהה – בגלל תקופת ההלוואה הקצרה, הריבית המאפיינת הלוואה זו תהיה לרוב גבוהה בכ- 2% יותר מהלוואת משכנתא רגילה.
  • צבירת ריבית – קרן ההלוואה צוברת ריבית במשך תקופת ההלוואה.

 

בסופו של דבר, הלוואת משכנתא לתקופה קצרה וארוכה כאחד, היא הלוואה של סכומים גבוהים, כאשר לכל החלטה ומסלול ייתכנו השפעות של עשרות ואף מאות אלפי שקלים עם הפירעון הסופי. לפיכך, חשוב להתייעץ עם יועצי משכנתאות מקצועיים שיתנו לכם את הכלים לבחור את מסלול ההלוואה המיטבי ביותר למצבכם.

משכנתא בלון

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא משכנתאות